Q:

please help me with mathi need it soon

Accepted Solution

A:
Lets get started :)

We are told that Mrs. Thymes is buying mulch for her gardens.

Let us check the price for each option:

[tex]\boxed {Option \ A}[/tex]
3 yd³ for $165
Divide 165 by 3, to find the price per cubic yard:
[tex] \frac{165}{3} [/tex] = $55 per cubic yard

[tex]\boxed {Option \ B }[/tex]
4 yd³ for $240
Do the same:
[tex] \frac{240}{4} [/tex] = $60 per cubic yard

[tex]\boxed {Option \ C }[/tex]
6 yd³ for $300
[tex] \frac{300}{6} [/tex] = $50 per cubic yard

[tex]\boxed {Option \ D }[/tex]
8 yd³ for $360
[tex] \frac{360}{8} [/tex] = $45 per cubic yard

Therefore, we can see that 8 yd³ for $360 is the best price

[tex]\boxed {Your \ Answer \ will \ be \ Option \ D }[/tex]